Bolek

Juraj Groch

Výpravná publikace "Bolek" vznikla při příležitosti sedmdesátých narozenin Boleslava Polívky, který patří k nejvýznamnějším žijícím osobnostem české kultury. O jeho herectví divadelním, filmovém a televizním vyšlo již několik knih, tato se pokouší ukázat "Bolka" spíše prostřednictvím jeho vzpomínek na rodiče, blízké přátele, rodinu a lidi, které v běhu svého mimořádně činorodého života potkal. Na ty, které má rád a kteří ho něčím obohatili.

Kniha představuje skvělého a svébytného herce, režiséra i dramatika a popisuje v čase jeho život od dětství přes období studia až do současnosti. Hercovy vzpomínky doplňují postřehy a vzkazy jeho dlouholetých kolegů a blízkých přátel.

Boleslav Polívka (* 31. července 1949 ve Vizovicích)

je moravský herec, dramatik, scénárista a mim. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně a v roce 1972 začal působit v Divadle Husa na provázku. V květnu 1993 založil vlastní Divadlo Bolka Polívky, ve kterém působí dodnes. 

Během své herecké kariéry se objevil v desítkách filmů, seriálů a divadelních inscenací. Za hlavní mužskou roli ve filmech Zapomenuté světlo a Musíme si pomáhat získal Českého lva. Diváci jej také znají zejména z filmů Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Pelíšky, Roming, Pupendo, Andělé všedního dne či ze seriálů Znamení koněPřípady 1. oddělení nebo Černé vdovy. Pro Českou televizi natáčel zábavné pořady Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny

Zajímavosti:

  • Oba jeho rodiče byli divadelními ochotníky
  • S inscenací Šašek a královna procestovali Bolek Polívka s Chantal Poullain během 18 let téměř celý svět
  • V jedné z epizod Manéže z roku 1993 se sám jmenoval doživotně valašským králem. Jeho královské jméno zní Boleslav První Dobrotivý Nafurt
  • Odmítl filmovou roli Saturnina, kterého nakonec ztvárnil Oldřich Vízner
  • Má celkem šest dětí - tři dcery a tři syny

Záštitu nad vydáním publikace převzala primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. Publikace byla vydána za podpory statutárního města Brna.

Logo města Brno

Ukázky

Recenze a články

Brněnské Divadlo Bolka Polívky si pro diváky už počtvrté přichystalo projekt Letní scény. Poprvé se však herci představí také v Mikulově a ve Slavkově u Brna. V průběhu letních měsíců se tak mohou na představení pod širým nebem těšit hned ve třech moravských městech. 

Od 10. do 13. července budou mít diváci možnost zhlédnout inscenace z produkce divadla v amfiteátru v Mikulově, od 22. července do 3. srpna na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně a od 6. do 8. srpna se Letní scéna přesune na nádvoří zámku do Slavkova u Brna. Předprodej vstupenek začíná 17. dubna v pokladně divadla a také online prostřednictvím sítě GoOut.

 

Bolek Polívka, český herec, který na konci července oslaví významné životní jubileum, zavítal na Valašsko. Natáčí tu pohádku režisérek Marty Santovjákové Gerlíkové a Darii Hrubé Největší dar.

U příležitosti oslav 70. narozenin nasadila Česká televize do programu řadu filmů a televizních pořadů s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Diváci se tak mohou těšit například na filmy Domácí péče, Musíme si pomáhat či Zapomenuté světlo a také na vybrané díly pořadů Trumfy Miroslava Donutila a Všechnopárty s Karlem Šípem. 

Chybět nebude ani premiéra dokumentu Klaunovo pozdní odpoledne režiséra J. Vondráka natočený k hercovu životnímu jubileu. 

Herec Boleslav Polívka oslaví 31. července 70. narozeniny. Ať už jsou velké, anebo komorní, oslavy spojené s kulatými narozeninami má rád. Hlavně si přeje, aby hosté měli radost a věděli, že to vlastně dělá pro ně. „Vždyť 70 let je věk, který je kmetský, ale zároveň jsme pořád ještě mladí. Máme jen 60 a deset, jak říkají Francouzi,“ uvedl.

Archiv

Kontaktní formulář