Kulový blesk

Liou Cch'-sin

Divoce imaginativní sci–fi román od autora bestsellerové trilogie Vzpomínka na Zemi

V den oslavy svých čtrnáctých narozenin se Čchen namísto šťastného sfouknutí svíček na dortu stane svědkem smrti obou rodičů. Přímo před jeho očima je zabije kulový blesk, přírodní jev, jímž se dodnes zabývá mnoho vědců. Čchen se zatvrdí a rozhodne se zasvětit zkoumání kulového blesku celý svůj život.

Čím víc toho Čchen ví, tím silněji si uvědomuje, že kulový blesk je jen špičkou ledovce úplně nových obzorů fyziky. Samotářský a odhodlaný vědec se díky svému úkolu setkává se spoustou lidí, kteří jsou stejně jako on hnáni kupředu nějakou posedlostí. Jako červená nit se Čchenovým příběhem linou poslední slova jeho otce: „Klíčem ke krásnému životu je okouzlení.“

Román Kulový blesk vznikl ještě před vydáním Liou Cch’-sinovy slavné ságy Vzpomínka na Zemi a lze jej číst nejen jako samostatné dílo, ale také jako předmluvu k této trilogii. Stejně jako předchozí trilogie i Kulový blesk obsahuje filozofické poslání, nápadité téma a hlavně mnoho seriózních vědeckých teorií, díky kterým by se mohlo zdát, že autor dokáže předvídat budoucnost. 

Ukázky

O Autorovi

Liou Cch'-sin

(nar. 1963) je hlavním představitelem nové generace čínských autorů sci–fi. Devětkrát obdržel nejprestižnější čínskou žánrovou cenu Galaxy, jednou titul velmistra čínskojazyčné sci–fi a jako vůbec první Asiat v historii získal také cenu Hugo v kategorii nejlepší román (2015). Jeho díla se řadí k žánru hard science fiction, věhlas si získal především díky působivé atmosféře a brilantní představivosti. Jeho nejslavnějším románem je Problém tří těles (2007, česky 2017), na který navazují další dva díly trilogie — Temný les (2008, česky 2017) a Vzpomínka na Zemi (2010, česky 2018). Nadšeně přijaté třídílné ságy se po celém světě prodalo více než osm milionů výtisků a doposud byla přeložena do dvaceti jazyků. 

Zdroj: hostbrno.cz

Recenze a články

Pokud si vyhledáte pojem „kulový blesk“, dostane se vám nejspíš vysvětlení, že jde o vzácný atmosférický jev, který dosud není dostatečně objasněn. Tato vědecká mezera inspirovala autora sci-fi románu Kulový blesk k tomu, aby na ní vystavěl propracovaný příběh. Můžete ho vnímat jako předmluvu slavné trilogie Vzpomínka na Zemi, nebo ho číst jako zcela samostatnou knihu. 

K četbě této knihy mě nepřivedly ani tak obdivné ohlasy, šířící se světem sociálních sítí a pasující jejího čínského autora málem na největšího literárního génia současnosti (před nadšenými recenzemi se naopak mívám na pozoru), jako spíše jeden negativní názor, podle nějž je v Problému tří těles „moc filosofie“. 

Archiv

Kontaktní formulář