Říkala si o to

Louise O’Neillová

Emma je přesně taková, jaké by si všechny dívky přály být. A pak přijde osudný večírek, kde se nešetří alkoholem. Agresivita přítomných vypluje na povrch a Emma, která působí jako sousto na stříbrném podnose, se stane obětí znásilnění. Ráno se probouzí ve zbědovaném stavu a nic si nepamatuje. Což by bylo dobře, kdyby ji při včerejším ponížení nevyfotili...

Emmu O'Donovanovou nikdy nenapadlo, že by se její život mohl tak nenávratně změnit. Ze dnů plných slunce se staly bezútěšné hodiny strávené mezi zdmi jednoho domu. Myslela si, že ji čeká skvělá budoucnost. Jednoho rána se ale vzbudí na trávníku před svým domem. Nepamatuje si, co se stalo, nepamatuje si, jak se tam dostala. Všichni ostatní ale ano. Všichni o Emmě mluví, všichni k tomu mají co říct. Nikdo už nevnímá, že za dívkou, která byla nejprve označována za couru a poté za objekt znásilnění, je pořád lidská bytost, která vše cítí.

Kam až můžou zajít důsledky jedné události? Říkala si o to, když na večírku pila alkohol? Říkala si o to, když si oblékla provokativní šaty? Nebo je to jen dnešní pokřivené vidění světa, kde se to prostě "takhle stává"?

Titul vydalo nakladatelství Bookmedia a vychází také jako audiokniha.

Ukázky

O Autorovi

Louise O’Neillová

Louise O’Neillová je irská spisovatelka, která se věnuje především literatuře pro náctileté. 

Studovala anglický jazyk na Trinity College v Dublinu. Po promocích se v roce 2010 přestěhovala do New Yorku a strávila rok jako asistentka stylistky Kate Lanphear pro časopis Elle. Po návratu zpět do Irska v roce 2011 začala psát svůj první román Only Ever Yours, který byl publikován v roce 2014. Toto dílo bylo oceněno několik cenami – například Sunday Independent Newcomer nebo The Bookseller’s inaugural YA Book Prize 2015. Časopis The Guardian ji označil jako nejlepší spisovatelku Young Adult literatury současnosti.

Pracuje jako novinářka na volné noze pro několik časopisů a novin. Zabývá se především tématy feminismu, módy a popkultury.

Foto: independent.ie

Recenze a články

Psychické následky jsou horší a dlouhodobější než ty fyzické. Aby toho nebylo málo, situaci ještě vyostřují sociální sítě, kde se objeví Emminy fotky. A k nim se přidává řetězová reakce komentářů. Dokáže se takto ponížená žena ještě vzchopit a žít normálně? Celý děj vypráví Emma se svého subjektivního pohledu, můžeme tedy sledovat, co se odehrává v její hlavě. Jak se ke vzniklé situaci postaví?

Autorka Louise O’Neillová se ve své tvorbě zaměřuje na téma postavení žen ve společnosti. Za svůj první román Only Ever Yours získala několik ocenění. Jako novinářka se nebojí odkrývat skutečnosti, které stále ještě ovládají předsudky.

Hlavní myšlenkou románu je snaha ukázat, že nic není jednoznačné a hranice mezi dvojicemi přitažlivost/vyzývavost, obdiv/závist je velmi tenká. Problémy jsou často složitější, než aby se daly smést ze stolu kladným či záporným hodnocením. To se týká i otázky sexuálního obtěžování či znásilnění a s nimi spojeného obviňování poškozených. Autorka nechává čtenáře vytvořit si vlastní názor, připomíná ovšem skutečnost, že o většině těchto případů se vůbec neví, protože napadené ženy nijak nemohou dokázat, že konflikt nevyprovokovaly samy.

Do jaké míry může žena prezentovat svou přitažlivost a zdravé sebevědomí, aby se situace neobrátila proti ní? Hrdinka románu mladé irské autorky spadne z hvězdných výšin až na úplné dno, a to během jednoho večera. Stala se obětí, ale přesto leckoho z jejího okolí napadne: Říkala si o to.

Emma O’Donovanová je přesně taková, jaké by si všechny dívky přály být. Vede život princezny: rodiče ji zbožňují, ve škole se těší velké popularitě, chlapci po ní touží. Navíc je chytrá a má našlápnuto k zářné kariéře. Úspěch je pro ni standard, a tak ji ani nenapadne, že by se mohlo něco pokazit. Žije ovšem v malém městě, kde se všichni znají, nevyplácí se tedy na sebe příliš upozorňovat.

Emma O´Donovanová není pouze hrdinkou knihy Říkala si o to z pera autorky Louise O’Neillové. Pod různými jmény hraje Emma hlavní roli ve spoustě skutečných příběhů napříč všemi kontinenty světa.

Archiv

Kontaktní formulář