Odložené případy: Silnice č. 9

Tina Frennstedt

Druhý, samostatný díl severské krimi série inspirované skutečnými nevyřešenými případy z okolí švédských měst Malmö a Österlen. 

Oddělení odložených případů kriminální inspektorky Tess Hjalmarssonové a její kolegyně Marie Erlingové hrozí rozpuštění, a to i přes úspěch při dopadení sériového vraha z Valby. Jejich nová šéfka Sandra Eddingová i policejní ředitel argumentují omezeným rozpočtem a chtějí, aby se celý tým soustředil raději na nové zločiny. 

Na stole jim tak přistane případ kontroverzní malířky Mischy Lindbergové, jejíž tělo bylo nalezeno ráno na Velký pátek u majáku v národním parku Stenshuvud. V odcizeném člunu poblíž místa činu technici zajistí vzorek zvláštní hlíny. Ta se přesně shoduje se šmouhami na kalhotách mladého pianisty Maxe Lunda, brutálně zavražděného v lese poblíž silnice č. 9. Obě vraždy dělí patnáct let a jediným pojítkem je právě tenhle malý detail. Žádné zjevné spojení mezi oběťmi vyšetřování neodhalí, ale v Österlenu vyvolá řetězovou reakci. 

Co se tehdy večer Maxovi stalo? A jak to souvisí s Mischou? Končícími týmu detektivů specializovaných na odložené případy pomalu dochází čas na to, aby tuhle hádanku rozluštil. A jedna z postav, matka dvou dětí, začne mít podezření, že svého manžela vlastně moc dobře nezná...

O Autorovi

Tina Frennstedt

Tina Frennstedt je jednou z nejuznávanějších švédských krimi reportérů, expertkou na nevyřešené a odložené případy a autorkou románů, kde autenticky zobrazuje policejní práci. Pracovala pro periodika Svenska DagbladetDagens Nyheter a Expressen. V současnosti je manažerkou vysílání Crime Central. Její oceněné kriminální reportáže slouží jako východisko pro první díl thrillerové série Odložené případy: Nezvěstná, za nějž získala ocenění Crimetime Awards za nejlepší debut roku 2019. Žije v Södermalmu ve Stockholmu.

„V dnešní době vychází ve Švédsku velké množství detektivek, ale Tina Frennstedt je dle mého názoru jedním z nejzajímavějších jmen. Silnice číslo 9 je velice napínavá a přinejmenším stejně dobře napsaná kniha jako Nezvěstná. Už teď se těším na další pokračování.“ - Kalmar Läns Tidning

„Díky tomu, že je autorka novinářka, se i její líčení mnohem více opírá o skutečnost než v případě jiných krimi románů. Je osvěžující narazit na detektivku, jejíž autor si je příběhem natolik jistý, že ho nepotřebuje přibarvovat zbytečným násilím a krví.“ - Göteborgs Posten

Recenze a články

Starý maják na pobřeží ve Stenshuvudu se stal svědkem hrůzného výjevu. Neznámý pachatel tady přímo na Velký pátek zanechal mrtvé tělo kontroverzní umělkyně. Jak je tahle událost provázaná s nevyřešenou vraždou pianisty z minulosti? Dva případy, mezi nimiž uplynulo 15 let, povolají do akce vyšetřovatele odložených případů.

Švédskou expertku na nevyřešené a odložené případy inspirovaly skutečné kauzy, kterým se díky své novinářské profesi léta věnovala. V tradici vynikajících severských detektivek pokračuje sérií Odložené případy. Úvodní román Nezvěstná se odehrává na pomezí dvou zemí a za svoji přesvědčivost i vybroušený styl získala kniha ocenění Crimetime Awards.

Kriminální inspektorka Tess Hjalmarssonová a její parťačka Marie Erlingová z oddělení Odložených případů policie v Malmö jsou zpátky. Tentokrát však nebudou s časem bojovat jen kvůli pachateli, který může kdykoliv udeřit znovu.

Archiv

Kontaktní formulář