Kdo neharaší, není chlap

Marcela Mlynářová

Marcela Mlynářová o sobě říká, že byla v dětství pěkné kvítko a rebelský přístup k životu jí zůstal dodnes. Díky tomu odmítla vzdát se v babičkovském věku nových zážitků a dělat plný servis vnoučatům. Není to přece ideální doba zažít všechno, po čem jste toužili, a neustále to odsouvali?

Stejně jako v předchozích úspěšných knihách autorka i v novince Kdo neharaší, není chlap líčí postřehy z každodenního života. Své úspěchy i neúspěchy bere s nadhledem a za drobné prohřešky se rozhodně nestydí. Úspěšně bojkotuje svůj věk a s nadšenou zvědavostí pozoruje dění kolem sebe. Vypráví příhody ze života své rodiny i perličky z početných cest. Své útočiště na chalupě v lesním ráji často opouští, když vyjíždí na průzkumné výpravy po celé republice. Ty podniká ve svém autě, láskyplně nazvaném Karkulka. Jako neuvěřitelně aktivní dáma si plánuje jednu činnost za druhou a s velkým požitkem si vychutnává každý den. Ostatně píše: „Žijeme životem, který bude pro naše potomky jen směšnou historií. Neuvědomují si, že je čeká totéž.“

A tak je jasné, že nemá cenu šetřit peníze, žít usedle a přestat o sebe dbát, když si můžeme dopřát radosti, které život přináší. S vypravěčkou se tedy vydáváme jak do českého kempu, tak třeba do italských Benátek nebo na ostrov Ischia. Se stejným elánem ale tráví i letní dny na chalupě, kde bojuje s přerostlou vegetací zahrady.

Autorka se v knize zabývá také aktuálním děním, které komentuje. Třeba v souvislosti s vyhrocenými aférami ohledně sexuálního harašení v USA se přimlouvá za zdravý rozum. Podle ní se jedná spíše o uraženou ješitnost inkriminovaných dam. Koketérie, svůdnost a přitažlivost jsou totiž hnacím motorem všech žen, a pokud jim obdiv ze strany mužů chybí, zoufale po něm touží. Milostné jiskření patří neodmyslitelně k životu a neměli bychom se o něj úmyslně ochuzovat, protože by to byla jedna velká nuda.

Kdo neharaší, není chlap je osvěžující čtení na dovolenou, které vás okamžitě naladí na odpočinkovou vlnu. Nakladatelství LIREGO jím pokračuje v řadě knih oblíbené autorky, která inspiruje a povzbuzuje široký okruh čtenářek už pěknou řádku let.

 

Ukázky

Recenze a články

Nová kniha oblíbené autorky opět s patřičnou nadsázkou popisuje zážitky z cestování nejen po koutech naší země. S energií sobě vlastní se vás autorka pokusí přesvědčit, že náplní vyššího věku nemusí být jen vnoučata, sypání zrní holubům a diskuse o chorobách. Občas si můžeme i zaharašit, zejména když k tomu přispěje potřebná náhoda a věty, které dají vše do pohybu "No to jsem rád, že jsem tě po dlouhým pátrání našel! Jsem v Praze jen na skok a rád bych Tě viděl. Výmluvy nepřijímám".

Po přečtení bestselleru Důchodkyně nestřílejte jsem ihned sáhla po tomto dalším spisovatelčině výtvoru.Opět jsem byla nadšená. Díky notné dávce smyslu pro humor, osobního nadhledu, zajímavých životních příhod a schopnosti zážitky vtipně a výstižně popsat, jsem si knihy této spisovatelky oblíbila.

Hrdinka knihy naštěstí ví, že rozháranou duši nesrovná psychiatr, ale příroda. A tím se také celý svůj život řídí. Úsměvný pohled na svůj pestrý život přináší hlavní postava dalšího knižního titulu úspěšné spisovatelky Marcely Mlynářové.

Archiv

Kontaktní formulář