Člověk Kellner

Petr Čermák

Portrét Petra Kellnera, jedinečného člověka a nejúspěšnějšího podnikatele střední a východní Evropy, tvůrce obchodní říše s objemem 400 miliard korun. Člověka, který dokázal v podstatě z ničeho vybudovat podnikatelské impérium. 

Kellner byl a zůstane člověkem obdivuhodným, pro někoho kontroverzním, představujícím však v onom malém českém rybníku zjevení zcela výjimečné. Dokázal se zařadit do stovky nejbohatších lidí planety a zároveň získal nezpochybnitelné světové uznání. Své vize dokázal mimo Česko prosadit v Rusku, kde také založil privatizační společnost se symbolickým pojmenováním Petr Veliký, tak i v Číně, kde občany nejlidnatější země naučil nakupovat na splátky.

Jak je možné, že rodák z České Lípy, kdysi řadový pracovník barrandovské produkce a prodejce kopírek, vystoupí s majetkem v hodnotě 15 miliard dolarů až k vrcholu světového finančního piedestalu? Jak začala jeho cesta vzhůru, jak se vypracoval mezi finanční elitu, jak vystavěl obří podnikatelskou společnost? Kniha Člověk Kellner přináší pohled nejen na Kellnera jako byznysmena, ale také jako na obyčejného člověka. Petr Kellner se totiž dokázal stát nejbohatším Čechem bez finančních, občanských nebo politických skandálů. 

Kdo vlastně byl "Pan Tajemný" či "Neviditelný", člověk, který se na veřejnosti ukazoval velice zřídka a vždy vystupoval velice skromně? Podnikatel, který své impérium viděl jako velkou rodinu, kterou dokázal řídit i ze svého obývacího pokoje. Investoval do vývoje léků na léčbu leukémie, lymfomů a nádorových onemocnění, finančně podporoval studenty formou stipendia. 

Začtěte se do portrétu Petra Kellnera. 

O Autorovi

PhDr. Petr Čermák

Autor je absolventem Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Společně s novinářskou i vydavatelskou činností na sebe upozornil recenzemi a eseji zejména v oblasti literatury a výtvarného umění. V posledním období se věnuje tvorbě portrétů významných osobností a Čechů, kteří svou zemi proslavili ve světě, a globálních sportovních hvězd. 

Autorovou pozoruhodnou prací je autorizovaná kniha Člověk Havel, která vyšla s podtitulem „Prezident a jeho lidé" v novém vydání k nedožitým osmdesátinám velikána naší doby. Rovněž je autorem titulu Člověk Jágr

Petr Čermák také vytvořil portrét Bohumil Hrabal: Vzhůru, srdce! (2013) ke 100. výročí narození jednoho z našich největších spisovatelů. Čtenářsky úspěšnou knihou byla rovněž autorizovaná kniha Pan Herec Miroslav Donutil. Oblíbenými a žádanými pracemi autora jsou knihy Život s láskou: Ivana a Karel Gottovi, která ve zcela nové podobě vyšla po dvanácti letech, a nový titul GOTT: Bůh, který kráčel po Zemi

Tématu se autor věnuje i v oblasti sportu. Vytvořil portréty sportovních celebrit jako jsou Petr Čech, Pavel Nedvěd, Christiano Ronaldo nebo Lionel Messi

Recenze a články

Většina lidí si osobnost Petra Kellnera vybavuje jako nejbohatšího Čecha. Jeho činnost ovšem vypovídá spíš o tom, že byl bohatý hlavně po duševní a lidské stránce. Dokázal využít svůj vliv, kontakty i jmění pro společenské dobro, což je dnes poměrně vzácné. Nová kniha přibližuje komplexní portrét podnikatele, který nedávno zahynul při leteckém neštěstí. Co tvořilo jeho svět?

Archiv

Kontaktní formulář