Pivní putování

Zdeněk Susa

Pojďte s námi za nápojem, od pradávna drahým Čechům, Moravanům i Slezanům. Za mokem zlaté barvy, řízné chuti a sametové pěny.

Pedagog a lékař Zdeněk Susa putuje spolu se zpěvákem Matějem Ruppertem českou krajinou po pivovarech i pivovárcích, existujících i zaniklých. Po jejich historii, výrobě i zasazení do krajiny, které je mnohdy důležitější, než by se mohlo zdát.

Zdeněk Susa doplňuje putování vyprávěním o osobnostech spjatých s pivem, líčeným s humorem sobě vlastním. Dozvíte se tak třeba, v čem spočívala heroická síla Gustava Frištenského, co se skrývalo za poetickým tuláctvím Karla Hynka Máchy a jak snášela své vdovství Eliška Rejčka. Možná vás to překvapí, ale všechny zmiňované (a nejen ty) provázelo během jejich života právě pivo! Tyto příběhy jsou vyprávěny s laskavou nadsázkou i nemalým přesahem do kultury a historie.

Stejně jako ve stejnojmenném pořadu České televize, podle nějž kniha volně vznikla, jsou pasáže o pivovarech a výrobě piva doplněny slovem lékaře, dobovými i současnými fotografiemi a také výstižnými ilustracemi grafika Františka Žáčka.

Vejdi tedy a neuškoď!

O Autorovi

Zdeněk Susa

Lékař, pedagog a pomocný kazatel Zdeněk Susa se narodil roku 1942, absolvoval lékařskou fakultu univerzity Karlovy v Praze. Kromě lékařské praxe také učil na zdravotnických školách a je externím učitelem evangelické teologické fakulty UK. Současně působí jako výpomocný kazatel Českobratrské církve evangelické a také se angažuje v hospicovém hnutí. 

Během své dlouholeté lékařské praxe prošel řadou interních oborů a získal tak značný nadhled nad medicínou i životem. Jeho velkým koníčkem je pěší putování - došel do Santiaga de Compostela i do Říma, po Čechách se toulal ve stopách Karla Hynka Máchy. K pouti za českým pivem se dostal náhodou, když při návštěvě pivovaru Klášter v Hradišti začal přednášet o vztahu piva a klášterů u nás. 

Recenze a články

Když se vyhlášený sportovec Gustav Frištenský stal šampionem v zápasu, mezi jeho zásady patřil žádný alkohol a žádné ženy. Podle všeho ale musel porušit obě najednou, a to tím, že si vzal za ženu dceru litovelského sládka. Kolem oblíbeného zlatavého nápoje se točí spousta zajímavých příběhů. Nejen s těmi vás seznámí nová publikace Pivní putování podle stejnojmenného pořadu České televize.

MUDr. Zdeněk Susa a Matěj Ruppert hledají souvislosti – skutečné či pravděpodobné – piva a významných osobností nejen českých dějin a kultury. Režie P. Krejčí

Krkonošská pivní stezka zahájila novou sezónu v pátek 29. května 2020, ovšem otevřena všem turistům, kteří mají rádi zlatavý mok, zůstane až do konce září.

Na severozápadě Čech leží městečko, které znají asi všichni pivaři. Pěstuje se tu totiž světově proslulý chmel, žatecký poloraný červeňák. Odrůda Saaz, nazvaná podle německé verze jména města Žatec, se dnes používá pro výrobu nejkvalitnějších piv na všech světadílech. Kromě piva ohromí Žatec i stavbami.

Archiv

Kontaktní formulář