Bolek

Juraj Groch

Výpravná publikace "Bolek" vznikla při příležitosti sedmdesátých narozenin Boleslava Polívky, který patří k nejvýznamnějším žijícím osobnostem české kultury. O jeho herectví divadelním, filmovém a televizním vyšlo již několik knih, tato se pokouší ukázat "Bolka" spíše prostřednictvím jeho vzpomínek na rodiče, blízké přátele, rodinu a lidi, které v běhu svého mimořádně činorodého života potkal. Na ty, které má rád a kteří ho něčím obohatili.

Kniha představuje skvělého a svébytného herce, režiséra i dramatika a popisuje v čase jeho život od dětství přes období studia až do současnosti. Hercovy vzpomínky doplňují postřehy a vzkazy jeho dlouholetých kolegů a blízkých přátel.

Boleslav Polívka (* 31. července 1949 ve Vizovicích)

je moravský herec, dramatik, scénárista a mim. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně a v roce 1972 začal působit v Divadle Husa na provázku. V květnu 1993 založil vlastní Divadlo Bolka Polívky, ve kterém působí dodnes. 

Během své herecké kariéry se objevil v desítkách filmů, seriálů a divadelních inscenací. Za hlavní mužskou roli ve filmech Zapomenuté světlo a Musíme si pomáhat získal Českého lva. Diváci jej také znají zejména z filmů Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Pelíšky, Roming, Pupendo, Andělé všedního dne či ze seriálů Znamení koněPřípady 1. oddělení nebo Černé vdovy. Pro Českou televizi natáčel zábavné pořady Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny

Zajímavosti:

  • Oba jeho rodiče byli divadelními ochotníky
  • S inscenací Šašek a královna procestovali Bolek Polívka s Chantal Poullain během 18 let téměř celý svět
  • V jedné z epizod Manéže z roku 1993 se sám jmenoval doživotně valašským králem. Jeho královské jméno zní Boleslav První Dobrotivý Nafurt
  • Odmítl filmovou roli Saturnina, kterého nakonec ztvárnil Oldřich Vízner
  • Má celkem šest dětí - tři dcery a tři syny

Záštitu nad vydáním publikace převzala primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková. Publikace byla vydána za podpory statutárního města Brna.

Logo města Brno

Ukázky

Recenze a články

Divadlo Bolka Polívky bude mít svou Letní scénu také v Mikulově a Slavkově

Brněnské Divadlo Bolka Polívky si pro diváky už počtvrté přichystalo projekt Letní scény. Poprvé se však herci představí také v Mikulově a ve Slavkově u Brna. V průběhu letních měsíců se tak mohou na představení pod širým nebem těšit hned ve třech moravských městech. 

Od 10. do 13. července budou mít diváci možnost zhlédnout inscenace z produkce divadla v amfiteátru v Mikulově, od 22. července do 3. srpna na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně a od 6. do 8. srpna se Letní scéna přesune na nádvoří zámku do Slavkova u Brna. Předprodej vstupenek začíná 17. dubna v pokladně divadla a také online prostřednictvím sítě GoOut.

 

Rozhovor: Přede mnou už je míň práce, než za mnou

Bolek Polívka, český herec, který na konci července oslaví významné životní jubileum, zavítal na Valašsko. Natáčí tu pohádku režisérek Marty Santovjákové Gerlíkové a Darii Hrubé Největší dar.

Oslavenec Bolek Polívka v programu České televize

U příležitosti oslav 70. narozenin nasadila Česká televize do programu řadu filmů a televizních pořadů s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Diváci se tak mohou těšit například na filmy Domácí péče, Musíme si pomáhat či Zapomenuté světlo a také na vybrané díly pořadů Trumfy Miroslava Donutila a Všechnopárty s Karlem Šípem. 

Chybět nebude ani premiéra dokumentu Klaunovo pozdní odpoledne režiséra J. Vondráka natočený k hercovu životnímu jubileu. 

Boleslav Polívka: Když nebudou nabídky, napíšu si něco sám

Herec Boleslav Polívka oslaví 31. července 70. narozeniny. Ať už jsou velké, anebo komorní, oslavy spojené s kulatými narozeninami má rád. Hlavně si přeje, aby hosté měli radost a věděli, že to vlastně dělá pro ně. „Vždyť 70 let je věk, který je kmetský, ale zároveň jsme pořád ještě mladí. Máme jen 60 a deset, jak říkají Francouzi,“ uvedl.

Archiv

Kontaktní formulář