Odložené případy: Silnice č. 9

Tina Frennstedt

Druhý, samostatný díl severské krimi série inspirované skutečnými nevyřešenými případy z okolí švédských měst Malmö a Österlen. 

Oddělení odložených případů kriminální inspektorky Tess Hjalmarssonové a její kolegyně Marie Erlingové hrozí rozpuštění, a to i přes úspěch při dopadení sériového vraha z Valby. Jejich nová šéfka Sandra Eddingová i policejní ředitel argumentují omezeným rozpočtem a chtějí, aby se celý tým soustředil raději na nové zločiny. 

Na stole jim tak přistane případ kontroverzní malířky Mischy Lindbergové, jejíž tělo bylo nalezeno ráno na Velký pátek u majáku v národním parku Stenshuvud. V odcizeném člunu poblíž místa činu technici zajistí vzorek zvláštní hlíny. Ta se přesně shoduje se šmouhami na kalhotách mladého pianisty Maxe Lunda, brutálně zavražděného v lese poblíž silnice č. 9. Obě vraždy dělí patnáct let a jediným pojítkem je právě tenhle malý detail. Žádné zjevné spojení mezi oběťmi vyšetřování neodhalí, ale v Österlenu vyvolá řetězovou reakci. 

Co se tehdy večer Maxovi stalo? A jak to souvisí s Mischou? Končícími týmu detektivů specializovaných na odložené případy pomalu dochází čas na to, aby tuhle hádanku rozluštil. A jedna z postav, matka dvou dětí, začne mít podezření, že svého manžela vlastně moc dobře nezná...

O Autorovi

Tina Frennstedt

Tina Frennstedt je jednou z nejuznávanějších švédských krimi reportérů, expertkou na nevyřešené a odložené případy a autorkou románů, kde autenticky zobrazuje policejní práci. Pracovala pro periodika Svenska DagbladetDagens Nyheter a Expressen. V současnosti je manažerkou vysílání Crime Central. Její oceněné kriminální reportáže slouží jako východisko pro první díl thrillerové série Odložené případy: Nezvěstná, za nějž získala ocenění Crimetime Awards za nejlepší debut roku 2019. Žije v Södermalmu ve Stockholmu.

„V dnešní době vychází ve Švédsku velké množství detektivek, ale Tina Frennstedt je dle mého názoru jedním z nejzajímavějších jmen. Silnice číslo 9 je velice napínavá a přinejmenším stejně dobře napsaná kniha jako Nezvěstná. Už teď se těším na další pokračování.“ - Kalmar Läns Tidning

„Díky tomu, že je autorka novinářka, se i její líčení mnohem více opírá o skutečnost než v případě jiných krimi románů. Je osvěžující narazit na detektivku, jejíž autor si je příběhem natolik jistý, že ho nepotřebuje přibarvovat zbytečným násilím a krví.“ - Göteborgs Posten

Recenze a články

Zchlaďte se dobrou švédskou detektivkou!

Starý maják na pobřeží ve Stenshuvudu se stal svědkem hrůzného výjevu. Neznámý pachatel tady přímo na Velký pátek zanechal mrtvé tělo kontroverzní umělkyně. Jak je tahle událost provázaná s nevyřešenou vraždou pianisty z minulosti? Dva případy, mezi nimiž uplynulo 15 let, povolají do akce vyšetřovatele odložených případů.

Rozhovor s Tinou Frennstedt

Švédskou expertku na nevyřešené a odložené případy inspirovaly skutečné kauzy, kterým se díky své novinářské profesi léta věnovala. V tradici vynikajících severských detektivek pokračuje sérií Odložené případy. Úvodní román Nezvěstná se odehrává na pomezí dvou zemí a za svoji přesvědčivost i vybroušený styl získala kniha ocenění Crimetime Awards.

Tina Frennstedt se vrací s dalšími Odloženými případy

Kriminální inspektorka Tess Hjalmarssonová a její parťačka Marie Erlingová z oddělení Odložených případů policie v Malmö jsou zpátky. Tentokrát však nebudou s časem bojovat jen kvůli pachateli, který může kdykoliv udeřit znovu.

Archiv

Kontaktní formulář